HaberTyt-Yks

YKS Ek Tercih Mazeretli Kayıt 2018

Bu sene ilk defa uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS bir takım farklılıklarıda beraberinde getirdi. Önceki senelerde ilk yapılan baraj sınavından (YGS) 4 senelik bölümler tercih edilebilirken bu seneki baraj sınavı Temel Yeterlilik Sınavından sadece 2 yıllık bölümler tercih edilebiliyordu. 4 yıllık bölüm tercih edebilmek için hem TYT den barajı geçmek hemde Alan Yeterlilik Testinden aynı şekilde baraj puanını geçip yeterli puan almak gerekiyordu. Birçok kişi bu durumdan muzdarip olarak ilk sınavdan 4 yıllık tercih yapamadı ve iki yıllık üniversitelerde ciddi bir yığılma oldu.

31 Ağustosta açıklanan Üniversite tercihlerinde herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşemeyen bir çok kişi gözleri ek tercihlere çevirdi.

5b965cb07152d819e80bb2a9 300x169 - YKS Ek Tercih Mazeretli Kayıt 2018

Ek tercihler geçtiğimiz günlerde yapıldı ve sonuçlar açıklandı.Ek tercihten yerleşenlerin kayıtlarını geçtiğimiz günlerde tamamlamaları gerekiyordu. fakat herhangi bir sebeple kayıt yaptırmaya gelemeyenler olmuş olacak ki YÖK ten dün bir açıklama geldi.

YÖK’ ün dün aldığı karara göre ek tercihte herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşip mazeretli olarak kayıt yaptıramayanlar mazeret belgelerini ilgili yükseköğretim kurumlarına iletip kayıt yaptırabilecek.

28 Eylül 2018 de açıklanan ek tercih sonuçlarında herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşenler 1-5 Ekim tarihleri arasında kayıtlarını yaptırmaları gerekiyordu.

Herhangi bi sebepler kayıtlarını yaptıramayanlar;

 

Dün YÖK’ ten gelen açıklamayla birlikte mazeretli kayıt 26 Ekim 2018 e kadar uzatıldı.

Mazeretli kayıt yaptırmak isteyenlerin, 26 Ekim Cuma günü mesai bitimine kadar mazeretlerini belirten belgelerini ilgili yükseköğretim kurumlarına iletmeleri gerekiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla