Rehberlik

Mezuna Kalmak

Mezuna kalmak nasıl bir şey? 

Hayalleri peşinden koşan insanların bazıları hayallerinden asla vazgeçmez bazıları ise hayallerini yarı yolda bırakıp yoluna devam etmeye çalışır. Siz eğer hayalleri peşinden koşan kişiyseniz mezuna kalmak sizin için en doğru seçenek olacaktır.

Mezuna kalmanın avantajları ve dezavantajları

Mezuna kalmak çoğu kişi tarafından kötü bir şey olarak görülse’de aslında hayatınızın dönüm noktası olabilir. Bu konuda bir çok başarılı örnek var çevrenizden’de belki görmüş veya duymuşsunuzdur. Ama tabi ki başarısız örneklerde çok örneğin değişen sınav sistemiyle bu yıl bir çok öğrenci geçen yıla göre daha çok başarısız oldu tabi bu başarısızlıkta milli eğitimin katkısı çok ve haberlere göre bu senede sınav sistemi değişecekmiş… Milli eğitim sanırım bunu bir oyun haline getirmiş her sene kupon yapıp tutmasını bekliyor ama temelden bozuk olan bir eğitim sistemini düzeltmek için çok uğraşmaları gerek.

Neyse konumuza geçecek olursak mezuna kalmak çok riskli bir iştir hayatınızdan 1 yıl veya 2 yıl silmiş oluyorsunuz ama genç yaşlarda hayatınızdan sildiğiniz bu yılların hedefinize kavuştuğunuz zaman pek bir önemi olmaz. Bu yüzden mezuna kalmaktan korkmanıza gerek yoktur.

Mezuna kalmayı düşünen bir öğrencinin zaten aklında bir çok planı oluşmuştur ve artık harekete geçmeyi bekliyordur eğer aile ortamında düşüncelerinizi olumsuz olarak etkileyen kişiler varsa onlardan uzak durun unutmayın ki böyle kişiler sizin hayatınızı önemsemez.

Dershane mi? Özel ders mi? 

indir 1 - Mezuna Kalmak

Dershane bir çok öğrenci için öncelik olur bunun nedeni maddi ve bir kaç özelliğidir. Dershane özel derse göre maddi olarak daha uygun gelir ama bazı durumlarda özel ders daha uygun olabilir. Dershanede bir çok öğrencinin olması rekabet ortamını oluşturur bu çok olumlu bir özelliktir rekabet size azim verir mezuna kaldığınız zaman size en çok yararı olacak şeyde azimdir. Dershane ortamında bir çok dersten yararlanabilirsiniz.

Özel dersi tercih edecek öğrencilere önerim konularını bitirme seviyesine gelmiş sadece 1-2 dersten eksiği olan kişilerin tercih etmesidir. Örneğin matematikten eksiğiniz var ve sözel dersleriniz çok iyi sadece matematikten özel ders alırsanız dershaneden çok daha yararlı olabilir. Fakat bunu sadece konuları iyi durumda olan öğrencilere önermekteyim bir çok eksiğiniz var ise size dershanenin daha çok yararı olacaktır.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla