MesleklerRehberlik

Meslek Seçerken Neye Dikkat Edilmeli?

Bir çok insanın yanlış bir hayat kurduğu ve o hayatı zorunlu olarak yaşadığı bu dünyada önemli konulardan biridir meslek seçimi.

Meslek Nasıl Seçilir? 

Meslek seçmek aslında çok kolaydır ama bu kişinin kendini tanıması ve özelliklerini bilmesine bağlıdır. Kendini tanımayan insanlar başta bahsettiğim gibi para için yanlış hayatlar seçen ve sonuç olarak pişman olanlardır. Bu yüzden öncelikle kendiniz hakkında bilgi sahibi olun bunu nasıl öğrenebilirsiniz? Çevrenize sorun sizde beğendikleri özellikleri öğrenin veya sürekli ilgi duyduğunuz konuları analiz edin.

indir 2 - Meslek Seçerken Neye Dikkat Edilmeli?

Meslek Seçerken Neye Dikkat Edilmeli?

Doğru olan kişinin ilgi duyduğu konular üzerinden meslek seçimi yapmasıdır fakat çoğu kişi aile baskısı veya çevre baskısı gibi durumlar nedeniyle zorunlu olarak meslek seçimi yapıyor.

İlgi duyduğunuz konuyu bulduktan sonra o mesleğe ait bölümleri araştırın örneğin bilgisayar üzerine ilginiz varsa kazanmanız gereken bölüm bilgisayar mühendisliğidir. Bu konuda çok dikkatli olmanız gerekir meslek seçiminde bir çok kriter bulunmaktadır örneğin kan görünce bayılan bir insanın doktor olmak istemesi bu mesleği seçmesi doğru olmaz.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte bir çok mesleğin yok olacağı bilinmekte. Yani örneğin doktorluk günümüzden 10 yıl sonra robotların ameliyat yapabilmesi bence çok zor bir şey değil teknolojinin hızı gün geçtikçe artıyor. Ama tabi ki Amerikada 5 yıl sonra ortaya çıkacak bir teknolojinin Türkiye’ye ulaşması 5 yıl sürebilir ülkemiz teknolojik alanda yatırım yapmadığı sürece bu tür konulardan korkmaya gerek yok 🙂 .

Benim önerim teknolojik alanda gelişebilen bir bölümü tercih etmenizdir her şeyin yazılımla sanal dünyada kurulduğu bir dünya aslında çok uzakta değil yakın gelecek umarım hepimiz için hayırlı olur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla