Haber

KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde bu yıl öğrencilere verilecek bursun 500 TL olacağını açıklamıştı. Bu açıklamadan sonra gözler burs başvurusunun başlayacağı tarihin açıklanmasına çevrildi. Bu bağlamda öğrenciler, kimlerin öncelikli olarak burs alacağını da bir hayli merak etmektedir. Peki, KYK başvuruları ne zaman başlayacak

Üniversite öğrencileri tarafından KYK burs başvurusunun başlama tarihinin açıklanması dört gözle bekleniyor. Cumhurbaşkanı’nın üniversiteli öğrencilere verilecek bursun 500 TL olacağı yönünde açıklaması ise beklentiyi bir hayli yükseltmiş durumda. Bu bağlamda öğrenciler ve öğrencilerin velileri resmi bir açıklama bekliyor.

images 300x166 - KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Burs Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

2018 KYK burs ve öğrenim kredisi başvuru tarihleri henüz açıklanmadı. Ancak 2017 KYK burs ve öğrenim kredisi başvuruları 16 Ekim tarihinde başladı ve bu yılda aynı tarihte başlaması bekleniyor.

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

KYK bursu alamayan öğrenciler, öğrencilik hayatlarını idame ettirebilmek adına devlet onlara bir öğrenim kredisi veriyor. Burs kazanan öğrencileri ayda 500 TL’yi geri ödemesiz şekilde alırken, öğrenim kredisi alan öğrenciler geri ödemek şartı ile bu parayı almaktadırlar.

Öğrenim kredisi alan öğrenciler bu bağlamda burs niteliğinde bu parayı alıp kendi geçimlerini sağlar. Öğrencilik hayatları boyunca da devlet bu parayı kesinlikle geri istemez. Mezun olur olmaz yine bu para talep edilmez. Öğrenci mezuniyetinden sonra sigortalı bir işe girdiğinde ise ödemesi gereken para maaşından otomatik olarak her ay kesilir. Bu kesinti ise yine aldığı burs kadar değildir fakat istenirse daha büyük meblağlar ödeyerek borç kısa sürede kapatılabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla