Rehberlik

Ders Çalışma Ortamı Ve Masası Nasıl Olmalıdır?

Ders çalışma ortamının, çalışma verimliliğini artırdığı konusunda literatürde çeşitli araştırmalar mevcuttur. Örneğin Telefon, saat, resim vb. uyarıcıların az bulunduğu ortamlarda çalıştığınız konuyu daha hızlı özümsemeniz mümkündür. Bunun gibi etkisi kişiden kişiye değişmekle birlikte, verimliliğinizi artıracak ve konuyu kavrama sürenizi kısaltacak çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunları kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Ders çalıştığınız masa ve kullandığınız sandalyenin sizi rahatsız etmeyecek şekilde ergonomik özelliklere sahip olması gerekmektedir. Rahatsız bir koltukta geçirilen uzun çalışma saatleri bel ağrısı gibi çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir.
  • Ders çalıştığınız masanın rengini seçerken beyaz tercih etmeniz konsantrasyonunuz üzerinde pozitif bir etkiye sahip olacaktır. Beyaz renginin; odaklanmaya yardımcı olduğu konusunda çeşitli çalışmalar mevcuttur. Beyaz rengi tercih etmesenizde gözünüzü yoracak veya dikkatinizi dağıtacak parlak renklerden uzak durmanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca çalışma masanızda çeşitli şekiller konunuzla alakasız dikkatinizi dağıtacak eşyalar olmamalıdır.

calisma masasi nasil olmali 1 300x300 - Ders Çalışma Ortamı Ve Masası Nasıl Olmalıdır?

  • Çalışma ortamınızın ışığını seçerken; sizi yoracak ve başınızı ağrıtacak kadar yüksek seçmemeye aynı zamanda uzun çalışma saatleri sonunda uykunuzu getirecek ve gözünüzü yoracak kadar düşük tutmamaya dikkat etmeniz gerekir. Bunun yanında çalıştığınız kitap veya defterlerin rengi ile masa renginizin farklı olması önerilir. Bunun sebebi çalışma masası ile çalışılan araçların renginin aynı olmasının, çalışan kişinin odaklanmasına negatif yönde etki etmesidir.
  • Çalışma masanızı odanızda konumlandırırken güneş ışığının rahat alınabileceği ve yatağın görünmeyeceği bir konum seçmeniz tavsiye ediliyor. İnsanların belirli bir odaklanma süresi vardır.Kişiden kişiye değişmekle birlikte 30 ila 60 dakika arası periyodlarla kısa süreli molalar vererek çalışmaya devam etmenin, performansınızı artıracağı bilinmektedir. Çalışmalarda verdiğiniz aralarda aklınıza uzanmak veya uyumak gelmemesi ve motivasyonunuzu yüksek tutmak amaçlı yatağınızın konumu çalışma masanızdan görünmeyecek şekilde düzenlenmelidir.
  • Özellikle televizyon radyo veya konuşma seslerinin olmayacağı veya en aza ineceği bir ders çalışma ortamı seçmeniz ise diğer bir önemli husustur.
  • Beyni yormayacak odaklanmanıza yardımcı olacak klasik müzik tercih edebilirsiniz.

Bu hususlara dikkat edildiği takdirde çalışma saatlerinizi daha verimli bir şekilde kullanacağınız bilinmektedir. Ders çalışma ortamı veya çalışılan masa tercihi gibi hususlar kişiden kişiye değişmekle birlikte yukarıda irdelediğimiz belli başlı konuların çalışma performansı ve verimliliğini artırdığı bilinmektedir.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla