Haber

Kyk Burs Başvuruları ve Kredi Başvuruları 2019

Kyk Burs Ve Kredi Ücretleri Ne Kadar? 

Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan bursların yükseldiğini geçtiğimiz günlerde belirtmişti ücretlerde günümüz ekonomisine göre beklenen değişiklikler olmasa da olumlu yönde artış oldu.

Lisans ve Önlisans için burslar 470 TL den 500 TL ye

Yükseklisans için burslar 970 TL den 1000 TL ye

Doktora için ise 1410 TL den 1500 TL ye yükseltilmişti.

2018 – 2019 Burs başvurularının ne zaman yapılacağı günlerdir öğrencilerin merak konusuydu ve artık burs ve kredi başvuruları başladı.

Başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Bu hususları dikkatle okuyup değerlendirip belgeleri ona göre göndermeniz gerekiyor aksi halde burs veya kredi alamayabilirsiniz.

Öncelikle başvuru yaparken her alanı dikkatlice inceleyiniz. Hatalı yada eksik belge yollamak burs kredi almanızı engeller. Bekar olan kişiler ailesinin gelirini evli olanlar ise kendilerinin ve eşlerinin aylık net gelirini tam olarak yazmalı.Burs kazanıp kazanmadığınızı www.kyk.gsb.gov.tr üzerinden öğrenebilirsiniz. Adresinize bununla ilgili bir belge açıklama gönderilmeyecek.Cep telefonu ve email numaralarınızı kontrol edip doğru olarak yazın çünkü bilgilendirmeler bu yolla olacak. Başvuru bitim tarihine kadar başvurunuza güncelleme yapabileceksiniz. Başvurunuz açıklandıktan sonra taahhütname onayı yapmanız gerekiyor aksi takdirde ödeme alamayabilirsiniz.

KYK BURSLARI NE ZAMAN ÖDENİR?

İlk kez burs veya kredi alacak öğrenciler için başvurdukları öğretim yılı başlangıcı ile yani ekim ayından itibaren öğrenim yılı boyunca burs veya kredi ödemesi yapılmaktadır. Bu ödemeler her ayın 6. günü ve 10. günü arasında yapılmaktadır. Bu günü belirleyen husus ise T.C Kimlik numaranızın son rakamıdır.

 

KYK BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

Kyk burs başvurunuzu e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-devlet mobil uygulaması veya internet sitesi üzerinden kolayca yapılmaktadır. Arama kısmından burs / öğrenim kredisi başvurusu menüsünden başvuru yapılmaktadır başvuru ekranında adım adım işlemleri takip ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Başvurunuzda hem burs hemde kredi başvurusunu aynı anda yapmış oluyorsunuz eğer burs çıkmaz ise kredi çıkmaktadır krediyi istemediğinizde almayabilirsiniz zorunlu değildir.

ÖZEL DURUMU OLANLAR

Başvuru yapan ve özel durumları olan kişiler en geç 28 ekime kadar özel durumlarını belgeleyen evrakları kredi yurtlar kurumuna teslim etmeleri gerekiyor.

Özel durum belgelerinde kişilerin T.C Vatandaşlık Numaralarının olması gerekiyor.

Diğer istenen belgeler yurtkura başvuru için girildiğinde belirtiliyor.

Yurtkura başvuru için https://sonuc.kyk.gov.tr adresinden burs ve kredi başvuru linkine tıklayabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla